A reszelő egy olyan szerszám, amelynek segítségével anyagot lehet leheletvékonyabb rétegekre reszelni. A hagyományos reszelő fából vagy fémlemezből készült, de manapság már kaphatók műanyagból vagy fémötvözetből is. A reszelőnek alapvetően négy különböző réssze van: az anyagrögzítő, az anyagrögzítő állító, a feszítő és a reszelőtest.
Az anyagrögzítő a reszelendő anyagot biztosítja, hogy ne csússzon el a reszelő használata során. Az anyagrögzítő állító szerinti helyzete befolyásolja a reszelendő anyag vastagságát, mivel ha az anyagrögzítő közelebb van a reszelőtesthez, akkor az anyag vékonyabban reszelhető le. A feszítő a reszelőtestet tartja, azáltal hogy megfeszített állapotba hozza a reszelőt. A reszelőtest azt a részt jelenti, amellyel az anyagot reszeljük.
A reszelő alakja és a reszelőtest finomsága függ az alkalmazástól. Nagyobb munkákhoz széles, vastag reszelőt vagy nagyobb fogú egyenes fájlos reszelőt használnak, míg apróbb munkákhoz vékonyabb, finomabb reszelőket alkalmaznak.
A reszelőt számos területen alkalmazzák, többek között fa- és fémiparban, építőiparban, ékszerkészítésben és különféle művészeti tevékenységekben. Azonban fontos megemlíteni, hogy a reszelő használata veszélyes lehet, ezért mindig tartani kell az előírt biztonsági előírásokat, használni kell a megfelelő védőfelszerelést és gondoskodni kell a megfelelő helyiség szellőzéséről.
Összességében elmondható, hogy a reszelő egy hasznos szerszám, amelynek számos felhasználási területe van. Azonban mindig figyelmet kell fordítani a biztonsági előírásokra és a megfelelő használatra.
Következő lépés