Tipli és dűbel biztosan olyan fogalmak, amiket már te is hallottál valahol, ha akár minimális tapasztalattal is rendelkezel a barkácsolás, vagy építkezés terén. Ez a két kifejezés olyan, mint a megannyi fa vagy szerszám típus: ki-ki ismeri, ám nem feltétlenül tudja, hogy mit jelent, vagy hogyan kell használni.
A tipli olyan kis muanyag, vagy rézdarab, aminek az egyik vége csakúgy, mint a tüske, a másik vége pedig lekerekített. A legtöbb tipli középen csatornázott, ami egyfajta támasztékot biztosít számára. Az ilyen típusú támaszok révén képes a külső hatásoknak ellenállni, azaz nem fog kinyomódni a lyukból. A tiplik alapvetően az építőiparban, vagy azokban a tevékenységekben használatosak, amelyek során állandóan átmennek a falmélyen lyukat.
A dűbel pedig a tiplivel jár együtt, jelentős része a mindennapi tevékenységeink során gyakran kerül elő. A dűbel a tipli kiegyenesített változata, amely az építkezés olyan területén használatos, ahol a tipli csaknem hatástalan lenne. A dűbel praktikus lehetőséget biztosít arra, hogy akár nagyobb terheket is elbírjon. Általában építési munkálatok során helyezünk be dűbeleket a falba, amelyekbe aztán csavarozhatunk, szegezhetünk vagy rögzíthetünk más (könnyebb) anyagokat.
Összességében a tipli és a dűbel egyaránt olyan támasztékok, amelyek a szerkezetek üzembiztosabbá tételét szolgálják. Segítségükkel nagyon sok helyen stabilan, megerősítetten rögzíthetünk tárgyakat, épületeket, szerelvényeket, vagy akár csöveket. Ahhoz, hogy Bármely barkácsolási, építkezési munkálatot megfelelően elvégezzünk, a dűbelezés és tiplizés alapvető technikáit ismernünk kell, éppen ezért azok elvégzése előtt mindig tájékozódni érdemes.
Következő lépés