A fűrészek olyan eszközök, amelyek nagyon fontosak mind a barkácsmunkáknál, mind pedig az iparban és az építőiparban. Feladata az alakítás és vágás különböző anyagok, mint például fából, műanyagból vagy fémből. A fűrészek sokféle típusa létezik, eltérő méretűek, formájúak és a vágási technikáik is változóak.
A legrégebbi típusú fűrész az ívfűrész, amelyet még az őskorban alkalmaztak a fákból készített tárgyak elkészítéséhez. Az ívfűrész továbbra is a legelterjedtebb fajtája a fűrészeknek, a hétköznapi barkácsolók körében is. Az ívfűrész lapok általában 50-60 cm hosszúak, és ezek a nagyobb faelemek vágásához alkalmasak. Tulajdonságuk, hogy nagyon pontos vágásokat hajtanak végre, és a beragasztott fából készült lapokról könnyen lecsúsznak.
Az ék alakú fűrészek ezzel szemben az ipari környezetben használatosak. Ezek az eszközök a leginkább variálhatók és méretre is szabhatók. A méret és fogazat (vágóél) aránya megbeszélés kérdése, a fűrészekkel dolgozók megtanulják, hogy milyen fogakatuse és erősségű vágón hajthatnak végre a különféle faelemekkel.
Úgy tűnik, hogy a fűrészek története az első évezredig nyúlik vissza, azonban a mai fűrészeken alkalmazott technológiák nem hasonlítanak az ősi fűrészekre. A modern fűrészeket gépekkel készítik, ami garantálja a vágóél pontos méretének élességét és szabályságát.
Összességében elmondható, hogy a fűrészek olyan eszközök, amelyek minden területen hasznosak. Igaz, hogy egy baráti összejövetelen, ahol játékdobozok keszitese, vagy egy meghamatis festőmunkánál, vagy akár egy épü moren gazdaságban, szinte mindenhol találkozunk fűrészekkel. Azonban a fűrészeknek nemcsak különféle méretei vannak, hanem különböző formáik, mint például az ívfűrész, az ékfűrész, a kisötétítő fűrész ahogy a vágóél fogazási mérete és formája is. Ám minden fajta fűrésznek közös tulajdonsága a faanyagakban lévő beakadó részek kihasogatása, ami nagyon fontos az egyenes és pontos vágáshoz.
Következő lépés